Protein Resins
- (3)
- (2)
- (18)
- (1)
- (2)
- (6)
- (8)
- (3)
- (1)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (31)
- (10)
- (4)
- (4)
- (4)
- (3)
- (4)
- (26)
- (16)
- (17)
- (11)
- (4)
- (56)
- (9)
- (3)
- (2)
- (20)
- (30)
- (9)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ NAb™ Protein G Spin Columns, 5 mL
Affinity purify antibodies (IgG) with immobilized recombinant Protein G agarose offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein L Agarose
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
| Content And Storage | Upon receipt store product at 4°C to 8°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein L |
| Format | Bottle |
| Product Type | Agarose |
| Column Type | Agarose Resin, Affinity |
| Purification Target | Ig Antibodies |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Chromatography Cartridges
Affinity purify antibodies (IgG) with densely immobilized Protein A offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C to 8°C. Do not freeze. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein A |
| Format | Chromatography Cartridge |
| Product Type | Chromatography Cartridge |
| Column Type | Agarose Resin, Affinity |
| Purification Target | IgG Antibodies |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ NAb™ Protein L Spin Kit, 0.2 mL
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ NAb™ Protein L Spin Column, 5mL
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ NAb™ Protein A/G Spin Kit, 0.2 mL
Affinity purify antibodies (IgG) with versatile, recombinant Protein A/G agarose offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Agarose
Purify antibodies or perform immunoprecipitation with this standard-capacity, immobilized native Protein A on beaded agarose resin.
| Content And Storage | Upon receipt store product at 4°C to 8°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein A |
| Format | Bottle |
| Product Type | Agarose |
| Column Type | Agarose Resin, Affinity |
| Sufficient For | 12 to 19 mg Human IgG/mL Resin, 6 to 8mg mouse IgG/mL Resin |
| Purification Target | IgG Antibodies |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ NAb™ Protein G Spin Columns, 0.2 mL
Affinity purify antibodies (IgG) with immobilized recombinant Protein G agarose offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A/G UltraLink™ Resin
Extremely durable polyacrylamide support with immobilized recombinant Protein A/G for various IgG purification methods.
| Content And Storage | Upon receipt store resin at 4°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein A/G |
| Format | Bottle |
| Product Type | Resin |
| Column Type | UltraLink Affinity Resin |
| Purification Target | IgG Antibodies |
| Product Line | Pierce, UltraLink |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ PANSORBIN™ Cells, Standardized
For mitogenic stimulation of B lyphocytes and for immunoprecipitation
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | PANSORBIN Cells |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Plus UltraLink™ Resin
Extremely durable polyacrylamide support with densely immobilized Protein A for high-capacity IgG purification.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ PANSORBIN™ Cells
For mitogenic stimulation of B lyphocytes and for immunoprecipitation
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | PANSORBIN Cells |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein G Plus UltraLink™ Resin
Extremely durable polyacrylamide support with densely immobilized, recombinant Protein G for various IgG purification methods.
MP Biomedicals™ Protein A, Fc Binding Grade
Fc Binding Grade, White Lyophilized Powder. Routinely used for immunoprecipitation assays.
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Lyophilized Powder |
| Binding Capacity | 12 to 15 mg of Human lgG/mg solid |
| For Use With (Application) | For detection of immunglobulins, purification |
MilliporeSigma™ Upstate Protein G Agarose, Fast Flow
Used for medium low pressure chromatography of IgG from mouse, sheep, rabbit, for immunoprecipitations.